Přístavní řád

PŘÍSTAVNÍ ŘÁD

Vyvaziště malých plavidel

Sdružení vodních motoristů Velké Žernoseky

S T 4 2 0 1 1     -    2 0 1   9 0 7 + 2 0 2  4 5 6

1 – VŠEOBECNÉ

Vyvaziště malých plavidel Sdružení vodních motoristů Velké Žernoseky se řídí pravidly dle zákona 187/2014 Sb. o vnitrozemské plavbě. Nachází se v katastru obce Velké Žernoseky, na pravém břehu Labe, v říčním kilometru 782,79. Skládá se z pozemních částí (pronajatých pozemků) a z části plovoucích zařízení 201  907 + 202  456.

2 – TECHNICKÝ POPIS

Plovoucí část přístavu se skládá z ocelových sekcí (nástupní můstek, podélné sekce a příčné sekce) a má rozměry 32 x 17 m. Jednotlivé sekce jsou tvořeny z jäcklových rámů o rozměrech 8x1m s pororoštovu nebo dřevěnou palubou. Plovatelnost sekcí je zabezpečena sudy s výtlakem 4x200kg. Plovoucí část je ukotvena ke břehu pomocí nástupního můstku, vzpěr a zavětrovacích lan. Na břehu jsou umístěny kotvící body vytvořeny ocelovým U profilem, který je zapuštěn do břehu asi 1 m do betonového lože 0,4x0,4 m. Přístav je konstruován pro 10 lodí. Délka břehu, na kterém je vyvaziště situováno je 33 m.

Na plovoucí části se nenachází žádné pevné rozvody energií.

Břehová část je tvořena pronajatým pozemkem. Je ohraničena podélně cyklostezkou, horní a dolní konec je vymezen hranicí plovoucí části.

Vyvaziště je označeno normalizovaným, břehovým signálním znakem E.7 „Povolené vyvazování u břehu“ s doplňkovou tabulkou „Dle pokynů provozovatele – SVM VŽ“.

3 – ORGANIZACE

Provoz vyvaziště malých plavidel se obecně řídí tímto řádem a stanovami sdružení. Za dodržování příslušných ustanovení tohoto přístavního řádu a obecný pořádek odpovídá každý člen nebo host, kterému bylo přiděleno trvalé nebo dočasné stání ve vyvazišti.

Dohled na provoz vyvaziště a plnění povinností členů a hostů konají členové výboru SVM VŽ. Vyvaziště je majetek sdružení. Využití pro veřejnost je možné pouze se souhlasem jednoho z členů výboru SVM VŽ.

4 – PROVOZ VYVAZIŠTĚ

Vyvaziště je využíváno ke kotvení lodí členů nebo hostů podle přidělených stanovišť. Stanoviště členů jsou přidělena trvale, u hostů v souladu s dohodou.

Uživatel stání je povinen loď umístěnou ve vyvazišti zajistit tak, aby nedošlo k ohrožení osob, plovoucího zařízení a lodí vlivem větru nebo vln. Loď musí být vyvázána nejméně na 2 bodech v souladu s nautickými zvyklostmi.  

Přistávání a odplouvání lodí řídí vůdce plavidla. Je povinen dbát zvýšené opatrnosti, dodržovat pravidla Řádu plavební bezpečnosti na vodních cestách ČR a obecná pravidla nautické praxe.

Uživatel stání je povinen se seznámit s tímto řádem. Je povinen s ním seznámit osoby, které pozval do prostoru vyvaziště a vyžadovat plnění ustanovení tohoto řádu. Za pohyb osob na plovoucí části ve vyvazišti zodpovídá vůdce plavidla – uživatel stání. Současně má právo a povinnost vykazovat z vyvaziště osoby bez práva vstupu do prostoru vyvaziště.

Po dobu stání lodí ve vyvazišti se na její palubě může zdržovat posádka nebo další pozvané osoby. Nepovolené osoby nebo členové posádek bez vědomí vůdce plavidla (uživatele stání) nemají do vyvaziště přístup. Zákaz vstupu je vyznačen informační tabulí u přístupu na plovoucí část.

Všichni uživatelé vyvaziště se musí chovat tak, aby si svým jednáním nezpůsobili úraz sobě i ostatním, nezpůsobili škodu na plovoucím zařízení nebo majetku (lodích). Za případné zranění v prostoru přístavu při porušení tohoto nařízení nenese SVM VŽ žádnou odpovědnost.

Vstup je zabezpečen uzamykatelnou brankou a každý uživatel vyvaziště je povinen ji při odchodu zamknout. Přístav není hlídán a SVM VŽ nenese odpovědnost za vzniklé škody způsobené třetími osobami na majetku (lodích) kotvících ve vyvazišti. Vstup na vyvaziště je trvale monitorován pomocí web kamery v souladu s pravidly GDPR. Tento monitoring slouží ke kontrole stavu plovoucího zařízení.

UDRŽBA

 Ve vyvazišti smí být prováděny pouze takové opravy lodí, které neohrozí plovoucí zařízení, jeho stabilitu a neohrozí jiná plavidla. Při provádění oprav lodí musí být dodržována pravidla požární bezpečnosti.

Průběžně se provádí vizuální kontrola plovoucího zařízení a zjištěné nedostatky se odstraňují.

Jednou ročně se organizuje kontrola technického stavu plovoucího zařízení a dle nálezu se provede jeho údržba nebo oprava.

Dle platnosti technických oprávnění se vyžadují na SPS technické prohlídky.

Ochrana životního prostředí

Provoz vyvaziště se řídí v souladu se zákony Zákon č. 114/1992 Sb. O ochraně životního prostředí, č. 254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) a zákonem 185/2011 o odpadech.

Z lodí není dovoleno čerpat, vypouštět nebo vylévat kontaminované odpadní vody znečištěné ropnými či jinými nebezpečnými látkami.

Doplňování pohonných hmot a přečerpávání odpadních vod je povoleno pouze v souladu se 254/2001 Sb viz. § 7. Přečerpávání odpadních vod nebo závadných látek z plavidel a zásobování plavidel pohonnými nebo provozními hmotami mimo přístavy je zakázáno, pokud jejich objem je v jednotlivých případech větší než 50 litrů. Za likvidaci případných úniků odpovídá vůdce každého plavidla. Ostatní osoby nacházející se v přístavu jsou povinni pomoci s likvidací úniků za účelem maximálního omezení vlivu na životní prostředí. Náklady spojené s likvidací hradí původce.

Ukládání odpadů je v prostorách vyvaziště zakázáno. Odpady vznikající při činnosti se třídí a ukládají dle jejich charakteru na plavidlech a likvidace zajišťuje vůdce plavidla odvozem do předurčených míst.

Požární opatření

Požární hlídku tvoří vůdce každého plavidla, který pobývá ve vyvazišti. V případě vzniku požáru vyhlašuje signál „HOŘÍ“, informuje ostatní osoby na vyvazišti, telefonicky povolá (150) záchranný hasičský sbor, informuje správce vyvaziště a organizuje do příjezdu hasičských jednotek hasební práce. Po příjezdu požárních jednotek podává veliteli zásahu informace o ohrožení osob, majetku, rozsahu požáru, možné příčině vzniku požáru a umístění hořlavých látek v jednotlivých plavidlech (palivo pro plavbu, topení a vaření). V prostorách vyvaziště je zakázaná manipulace s otevřeným ohněm. Při opravách plavidel, kde se používá svářecí technika zabezpečí vlastník plavidla nepřetržitý požární dozor po 24 hod. Pro odstraňování požáru budou využity protipožární prostředky vlastních lodí a hasební voda z Labe.


Protipovodňový plán

Vyhlašování jednotlivých stupňů povodňové aktivity se řídí stavem vodního toku ve stanici LG Ústí nad Labem v souladu s vyhlášením jednotlivých stupňů v obci Velké Žernoseky. Realizaci protipovodňových opatření a sledování stavu vody řídí výbor SVM VŽ. Při stupních 2 a 3 jsou protipovodňové práce jsou řízeny z klubovny SVM VŽ.

Stupně povodňové aktivity:

 0 Normální stav

               

-          žádná opatření

-          odstraňování naplavených předmětů z plovoucího zařízení

 

 

 1 Bdělost           450 [cm]

-          sledování situace vodní hladiny v místě přístavu

-          provádění 12 hodinového záznamu stavu vodní hladiny

-          koordinace činnosti s povodňovým výborem ve Velkých Žernosekách

-          sledování vývoje stavu vodního toku na Labi a jeho přítocích (internet stránky http://www.pla.cz)

-          ověření platnosti seznamů pro uvědomění majitelů plavidel kotvících ve vyvazišti a prověření jejich dostupnosti

-          odstraňování naplavených předmětů z plovoucího zařízení

-          dle vývoje zahájit na základě rozhodnutí jednotlivých majitelů evakuaci lodi do ochranného přístavu Lovosice nebo vytažením lodí z vody a jejich transport mimo ohrožené území

-          zabezpečení doplňkového kotevního materiálu pro zajištění plovoucího zařízení

 

 

 2 Pohotovost   500 [cm]         

-          sledování situace vodní hladiny v místě přístavu

-          provádění 6 hodinového záznamu stavu vodní hladiny

-          koordinace činnosti s povodňovým výborem ve Velkých Žernosekách

-          řídit se pokyny SPS Děčín a Povodím Labe

-          sledování vývoje stavu vodního toku na Labi a jeho přítocích (internet stránky http://www.pla.cz)

-          informovat vůdce plavidel kotvících ve vyvazišti a předání případných informací o vývoji vodního stavu na Labi

-          dle potřeby instalovat doplňkový kotevní materiálu pro zajištění ukotvení plovoucího zařízení

-          při 500 cm zahájit evakuaci lodí do ochranného přístavu Lovosice nebo vytažením lodí z vody a jejich transport mimo ohrožené území

-          do 520 cm dokončit evakuaci lodí

-          odstraňování naplavených předmětů z plovoucího zařízení

-          dle vývoje vodního stavu, při stoupající tendenci nad 600 cm zahájit přípravu na vymístění plovoucího zařízení z vodní cesty (svolání pracovních skupin, zajištění manipulační techniky a nářadí)

-          vlastníci stání jsou povinni uposlechnout výzvy a podílet se na pracích spojených s odstraňováním plavidel a plovoucího zařízení.  Výzvu má právo vyhlásit každý člen výboru SVM VŽ

 3 Ohrožení      600 [cm]

-          při 600 cm provést VYMÍSTĚNÍ plovoucího zařízení

-          sledování situace vodní hladiny v místě přístavu

-          provádění 6 hodinového záznamu stavu vodní hladiny

-          koordinace činnosti s povodňovým výborem ve Velkých Žernosekách

-          hlášení mimořádných událostí na SPS Děčín a Povodím Labe

-          řídit se pokyny SPS Děčín a Povodím Labe

-          sledování vývoje stavu vodního toku na Labi a jeho přítocích (internet stránky http://www.pla.cz)


5 – POVINNOSTI SPRÁVCE VYVAZIŠTĚ

Do funkce vyvaziště je jmenován předseda SVM VŽ

 (Velké Žernoseky 113,  412 01 Litoměřice tel. 723 940 743)

-          organizuje činnost ve vyvazišti a dodržování pravidel tohoto řádu

-          kontroluje technický stav vyvaziště a organizuje případné opravy

-          kontroluje dodržování zásad ochrany životního prostředí

-          kontroluje protipožární opatření a popřípadě organizuje hasební práce

-          sleduje stav a charakter toku vyhlašuje stupně povodňové aktivity

-          organizuje údržbu vyvaziště, navrhuje opatření ke zlepšení přístavu

-          má právo vykázat plavidlo nebo osoby z vyvaziště při porušení pravidel tohoto řádu

Ve Velkých Žernosekách dne 1.10.2018.

Předseda SVM VŽ

Ing. Ivan Adámek

Důležitá telefonní čísla :

112 Tísňové volání   - emergency services

158  POLICIE

155 Záchranná služba

150 Hasiči

728 684 207 Povodí Labe, státní podnik (pobočka Roudnice nad Labem)

412 557 411 Státní plavební správa Děčín

nehody: 606 690 012, 606 690 025

radiostanice: kanál č. 80 - volací znak DĚČÍN SPS

(vysílání 157,025 Mhz a příjem 161,625 Mhz)

416 747 124 Obecní úřad Velké Žernoseky

unregistered template Template by Ahadesign Visit the Ahadesign-Forum and Joomla 1.6 Live Preview